جستجو در سایت

تماس با ما: 09361509687  ایمیل: royalproje.ir[ at ]gmail.com

Get Started

داده کاوی

تقلب در سیستم پرداخت الکترونیکی را میتوان اب استفاده از الگوریتم های داده کاوی به خوبی تشخیص داد در اینجا به دسته بندی انواع تقلب می پردازیم.

تشخیص تقلب یعنی مشخص کردن تقلب در جریان‌ها یا موقعیت‌هایی که قبلا مانند آن رخ داده با استفاده از داده کاوی و برای کاربرد خاص و اهداف مشخص است. یا با الگوریتم های داده کاوی تشخیص مواردی که هکری قصد سوءاستفاده از سودی که شرکت در ازای ارائه خدمات یا سرویس بدست می آورد را دارد]18[. به عبارت دیگر کشف تقلب شامل نظارت بر رفتار کاربران، به منظور برآورد و شناسایی تقلب و جلوگیری از رفتار نامطلوب است ]19[. در تشخیص تقلب، چهار مورد باید تشخیص داده شود:
1- هزینه ی خدمتی پرداخت نشود.

از بین قوانینی که از الگوهای پرتکرار می توان ایجاد کرد، تعداد کمی از آن ها قوانین مفیدی برای سیستم هستند. در نتیجه باید معیاری وجود داشته باشد که با استفاده از آن بتوان بین قوانین مفید و غیر مفید تمایز قائل شد. همچنین این معیار برای استخراج قوانین انجمنی مثبت و منفی متفاوت خواهد بود (مانیلا، 2002، جیاوی هان، 2011). قوانین انجمنی منفی، رابطه بین آیتم هایی را نشان می دهد که در تضاد با هم و یا مکمل هم هستند. به بیان دیگر با مشاهده یکی از آن آیتم ها، می توان نتیجه گرفت آیتم دیگر رخ نخواهد داد (رمضانی، 1393، غیبی، 1393).

انگیزه اصلی برای جستجوی قوانین انجمنی از نیاز به تحلیل آمده است؛ یک قانون انجمنی، یک مفهوم منطقی به شکل زیر است:

X→Y (1)

در این قانون X،"مقدم" یا "پیش فرض "و Y،"برآیند" یا "نتیجه " نامیده می شود. X وY مجموعه ای از آیتم ها هستند وX∩Y={} (یوهسو و همکاران، ، داهاناباکیام، 2011). به عنوان مثال، در قانون " اگر باران ببارد، آنگاه زمین مرطوب می شود" گزاره باریدن باران پیش فرض و گزاره مرطوب شدن زمین گزاره نتیجه می باشد

تقلب علاوه بر ضرر و زیان‌های مالی، می‌تواند موجب پریشانی و نگرانی مشتریان و تولیدکنندگان، بدنام نمودن تولیدکننده و به خطر انداختن رابطه مشتریان با وی شود. با توجه به اینکه رفتارها و روش های متقلبین روز به روز در حال تغییر و پیشرفت است، بنابراین نیاز به تحقیقات بیشتر و مستمر در زمینه کشف تقلب به منظور مقابله با رفتارهای مجرمانه واضح و بدیهی است.

ز- دزدیدن کارت: کارت بانکی را می‌دزدند و با داشتن رمز عبور کارت به برداشت وجه نقد از طریق ATM و یا از طریق درگاه‌های پرداخت اینترنتی می‌پردازند.
2- جعل و تقلب کارت: روی کارت‌های بانکی نوار مشکی رنگی است که اطلاعات لازم برای ورود به حساب شما روی آن ثبت شده. جنس این نوار مانند نوارهای کاست است و با یک دستگاه کپی ساده می‌توان اطلاعات آن‌را کپی کرد.

بر اساس تعريف ارائه شده در لغت‌نامه Oxford، تقلب (يا کلاهبرداري يا فريب) به فعاليتي مجرمانه اطلاق مي‌شود که براي به دست آوردن منفعتي ناعادلانه صورت مي‌پذيرد]10[. و یا سوءاستفاده از سود شرکت بدون اینکه لزوما منجر به پیامدهای مستقیم حقوقی شود]11[.تقلب اغلب در مورد شرکت های مخابراتی و تجاری مثل بانک و بیمه استفاده می شود]12[.

این نرم افزار نیز از یک قسمت به نام فرآیند اصلی تشکیل شده است که وظیفه‌ای مانند بوم نقاشی را در نرم‌افزار کلمنتاین دارد و گره‌ها در این قسمت پیاده‌سازی و به هم متصل می‌شوند. تمامی مدل‌ها و عملگرهای (گره‌ها) موجود در نرم‌افزار در سمت چپ این نرم افزار وجود دارند و با اضافه کردن و یا انتخاب آنها به قسمت فرآیند اصلی (بوم) در سمت چپ نرم‌افزار تنظمیات هر گره ظاهر می‌گردد.

این نرم‌افزار ساخت شرکت IBM می‌باشد و یکی از نرم‌افزارهای کاربرپسند نزد محققان می‌باشد. مزیت این نرم افزار در راحتی کار با این نرم افزار است و عیب بزرگ آن پوشش ندادن بسیاری از مدل‌های داده‌کاوی می‌باشد. این نرم‌افزار از قسمتهای اصلی تحت عنوان بوم نرم افزار که گره‌ها در آن قرار می‌گیرند، پالت نرم‌افزار که تمامی گره‌ها و عملگرها در این قسمت موجود هستند و قسمت مدیریت نرم‌افزار، تشکیل شده است.

انواع تقلب در کارت اعتباری را مي‌توان به دو دسته تقسيم‌بندي نمود: تقلب در درخواست و تقلب رفتاري . تقلب در درخواست زماني رخ مي‌دهد که فرد متقلب، اطلاعات غلط يا اطلاعات ساير افراد را به شرکت صادر کننده کارت اعتباري اعلام نمايد تا کارت جديدي بر اساس اين اطلاعات غلط دريافت نمايد.

اشتراک برای
آپ دیت ودریافت خبرها