جستجو در سایت

تماس با ما: 09361509687  ایمیل: royalproje.ir[ at ]gmail.com

Get Started

تقلب علاوه بر ضرر و زیان‌های مالی، می‌تواند موجب پریشانی و نگرانی مشتریان و تولیدکنندگان، بدنام نمودن تولیدکننده و به خطر انداختن رابطه مشتریان با وی شود. با توجه به اینکه رفتارها و روش های متقلبین روز به روز در حال تغییر و پیشرفت است، بنابراین نیاز به تحقیقات بیشتر و مستمر در زمینه کشف تقلب به منظور مقابله با رفتارهای مجرمانه واضح و بدیهی است. صحت این مدعا همایش‌ها و کنفرانس‌های متعددی است که سالانه در سطح کشوری و همین‌طور در سطح بین المللی برگزار می‌شوند و بسیاری از دانشجویان و محققین از سراسر دنیا به بررسی و تحقیق در این زمینه مشغولند. از جمله آن نظرسنجی‌های داده کاوان Rexer Analytics می‌باشد. در این نظرسنجی که در سال 2011 انجام شده است صنعت استفاده شده برای داده‌کاوی، نرم‌افزار مورد استفاده، روش‌های مختلف داده‌کاوی و سایر موارد مربوط به کشف تقلبمطرح شده است. نتیجه این بود که حوزه‌های سلامت، کشف ارتباط شبکه‌ای و کشف تقلب در رتبه بالا قرار داشتند و نرم افزار R و الگوریتم‌های درخت تصمیم و رگرسیون در بخش‌های مربوط به نرم افزار و الگوریتم‌ها رتبه بالایی به خود اختصاص دادند. لینک http://rexeranalytics.com/Data-Miner-Survey-Results-2011.html جزئیات بیشتری را در این زمینه ارائه می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در داده‌کاوی به آن پرداخته می‌شود پردازش داده‌های حاصل از پروفایل کاربران است. در بسیاری از پژوهش‌ها تنها داده‌های تراکنشی کاربران مورد توجه قرار گرفته و از پرداختن به داده‌های توصیفی خودداری شده است، درصورتیکه لزوم پرداختن به تمام ابعاد داده‌های کاربران همانطور که در مقاله (49 از دسته بندی مشتری در مدیریت ارتباط با مشتری ....)بیان شده است، بسیار بدیهی است. هم‌چنین با توجه به اینکه در کشور ایران تعداد کارت‌های بدهی بیشتر از کارت‌های اعتباری می‌باشد و کارت‌های اعتباری تنها در زمینه‌های خاصی صادر شده و در اختیار افراد معدودی قرار دارد، توجه بیشتر به کارت‌های بدهی ضروری به‌نظر می‌رسد.

نکته قابل تامل دیگر این است که تمامی بانک‌ها دو نوع کارت بدهی صادر می‌کنند. یکی کارت شتابی است که مربوط به تبادلات مالی میان کلیه‌ی شعبات از کلیه‌ی بانک‌ها می‌باشد و دیگری کارت مخصوص به هر بانک است که مربوط به تبادلات مالی بین کلیه شعبات همان بانک است. بنابراین مطالعه مجزا بر روی داده‌های حاصل از هر نوع از این کارت‌ها برای تشخیص بهتر تقلب و شناخت کاملتر پروفایل کاربران و داده کاوی ضروری به نظر می‌رسد.

اشتراک برای
آپ دیت ودریافت خبرها